20-22 Haziran, 2019

15. Uluslararası Kozmetik, Güzellik, Kuaför Fuarı
İFM – İstanbul Fuar Merkezi

Haber

23 Mart 2016

Güzellik Endüstrisine Şekil veren 5 Teknolojik Güç


imaj_1.jpg


Abonelik Ticareti

Kozmetik alanına ilk giriş yapan yeni firma kategorilerinden bir tanesi Birchbox gibi firmaları içeren abonelik ticareti firmaları kategorisi. Bu firmalar müşterilerine onların tercih ve beğenilerine uygun bir dizi farklı ve yeni ürün içeren bir aylık bakım paketi sunmaktadırlar. Bundan yakın zamana kadar, insanların kozmetik ürünü satın alma anlamındaki tek seçenekleri markasız ve çok da yardım sever olmayan eczanelerdi.  Abonelik ticari insanlara sevebilecekleri ürünleri daha iyi keşfetmeleri için daha iyi bir opsiyon sundu. Bu alandaki ilk lider firma Birchbox firmasıdır. Bu firma daha sonra tamamen bir e-ticaret platformuna döndü ve bu sayede artık tüketiciler sevdikleri bir şey gördüklerinde güvendikleri bir perakendeciden derhal bu ürünü satın alabiliyorlar. Michelle Phan’ın Ipsy firması da bu kategoride ve Glambag ürününü desteklemek için yeni nesil YouTube kreatörlerinden yardım almış. Ipsy bu hafta 100 milyon dolarlık yeni finansman sağladı.

Ortak Tüketim
Ortak tüketim, bir grup insanın kullanılmamış ya da az kullanılmış kaynaklarını başkalarına sunmak amacıyla pazar yerlerini paylaşan yeni firmalara verilen isimdir. Glambot  San Francisco merkezli bir yeni firma ve çok az kullanılmış makyaj ürünlerini satın alıyor bunları dezenfekte ettikten sonra düşük fiyata satıyor. Bazılarına bu fikir çok çılgınca gelmekle birlikte, para konuşur diyoruz, çünkü firmanın bu seneki ciro beklentisi 1 milyon dolar. Makyaj malzemeleri ortalama bir tüketicinin satın aldığı en pahalı ürünlerden. Bu sebeple pazar tüketicilerin istedikleri ürünü daha düşük fiyata almalarını sağlayan bir seçenek icat etmiş.

Arttırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)
Günümüzde her ortam için bir makyaj var. İş için makyaj. Dışarı çıkmak için makyaj. Ekran için makyaj. Ve hatta spor salonu için makyaj. YouTube eğitim videoları insanlara bu farklı stilleri nasıl uygulayacakları konusunda yardımcı olma anlamında çok faydalı. Ancak diğer yandan her insanın yüzünün ve cildinin farklı olması gibi bir problem de var. Arttırılmış gerçekliğe giriş yapın. Bugün Sephora gibi firmaların, bilgi ve ipuçlarının doğrudan kendi suratlarında gösterildiği güçlendirilmiş gerçeklik tecrübeleri ortaya koyduğunu görüyoruz.  Bu teknoloji önümüzdeki yıllarda daha yaygın bir hale gelecek ve güzellik markalarının en güçlü varlıklarından birisi haline gelecek gibi görünmekte.

Beacon’lar
Yukarıda belirtilmiş olan abonelik temelli e-ticaret firmaları hikayesine yapılacak bir ilginç ekleme de bu firmaların büyüdükçe çevirim dışı perakende varlığının sağlayabileceği değere giderek daha fazla ilgi göstermeleridir. Mağazalar firmalara dijital mağazalara kıyasla müşteriler ile daha yakından ilgilenilmesini sağlayan marka tecrübesi sunmaktadır. Bir Amerikan kozmetik firması 1998 yılında, mağaza içi uzmanların olduğu ve bu uzmanların müşterilere kendileri için en mükemmel görünüşü yaratmaları anlamında yardımcı olduğu tamamen yeni bir mağaza içi tecrübesi yaratarak güzellik endüstrisinde devrim yarattı. Bugün San Francisco-merkezli bu şirket, mağaza-içi tecrübesini çok daha iyi hale getirebilecek olan yeni teknolojiler üzerinde çalışmakta. Bunlardan bir tanesi Beacon adı verilen bluetooth cihazı. Bu cihaz tüketicilerin telefonları ile senkron halinde onlara örneğin ne zaman bir mağazaya yakın oldukları, ne tür indirimler olduğu ve aradıkları spesifik ürünleri nerede bulabilecekleri gibi bilgileri sunmaktadır.

3 Boyutlu Yazıcılar
Eğer yukarıda belirtilmiş olan teknolojiler insanların makyajı keşfetme, satın alma ve kullanmayı öğrenme şekillerini değiştiriyorsa, bu son teknoloji de firmaların aslında bunu nasıl yaptığını değiştirme potansiyeline sahip. Mayıs 2014’te TechCrunch sahnesinde Mink firması 3 boyutlu makyaj yazıcısının lansmanını yaptı. Buradaki ana fikir herkesin sahip oldukların makyaj malzemesinin tonlarını tam olarak kontrol edebilmeleriydi. Firmanın ilk ürünü, kişiye özel makyaj  yaratabilmek amacıyla gerçek dünya renkleri ile uyumlu olan bir dijital kalemdir.
Bu teknolojilerin bazıları çoktan kozmetik sektörünün şeklini değiştirmişken, güçlendirilmiş gerçeklik ve 3 boyutlu yazıcılar gibi diğerleri de yeni yeni oluşmaya başlamışlar. Yine de bunların hepsi birlikte müşterilerine daha fazla özgürlük, daha fazla seçenek ve daha fazla destek vermeyi amaçlayan bir sektörü temsil etmekte.
 
Geriimg

Archive