Kozmetik sektöründe 2020 nasıl geçiyor?


2020’nin ikinci yarısında ihracatta artış, ithalatta ise düşüş yaşanacağı, ve salgının etkisi ile özellikle temizlik ve hijyen ürünlerine olan talebin devam edeceği öngörülüyor.

Kozmetik ürünleri ihracatında artış
 
2020’nin ilk yarısında kozmetik ürünleri ihracatı %4.8 artarak 914.6 milyon dolara yükseldi. Salgın süresince artışı sürdüren kozmetik ürünleri ihracatı ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre daha fazla gerçekleşti.
 
Kozmetik ürünleri ihracatında en önemli artış %30.7 ile temizlik ve hijyen ürünlerinde gerçekleşti. Diğer alt ürün gruplarında ise ihracat geriledi.
 
Yılın ilk çeyreğinde %11 artan kozmetik ürünleri ithalatı, ikinci çeyrekte %17 geriledi ve yılın ilk yarısında toplamda %3’lük bir düşüş yaşandı.
 
Hemen hemen tüm ürün gruplarında ithalat düşerken, temizlik ve hijyen ürünlerinde ithalat %13.8 arttı.
 
Temizlik ve hijyen ürünleri tüketimi artıyor
 
İç pazarda harcamalar yılın ilk çeyreğinde %12 artmıştı. İkinci çeyrekte ise harcamalar bir geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine göre %24 geriledi ve yılın ilk yarısındaki toplam harcamada %7.3 gerileme görüldü.
 
Harcamaların ürün grupları arasındaki dağılımlarında da önemli gelişmeler yaşanıyor. İç pazarda temizlik ve hijyen ürünleri gibi zorunlu harcama ürünlerinin tüketiminde artış yaşanırken, ihtiyarı bakım ve benzeri ürünlere yönelik harcamalarda gerileme görülüyor.
 
İkinci yarıda neler olacak
 
2020’nin ikinci yarısında ihracatta artış, ithalatta ise düşüş yaşanacağı, ve salgının etkisi ile özellikle temizlik ve hijyen ürünlerine olan talebin devam edeceği öngörülüyor.
 
Kozmetik ürünleri kapsamında yer alan birçok ürüne, salgının etkilerinden korunmak amacıyla hızla artan bir talep yaşanıyor. Temizlik malzemeleri, hijyen ürünleri, bebek hijyen ürünleri, kolonya ve benzeri ürünlere olan talep patlamasının iç pazarda da sürükleyici olması bekleniyor.
 
Diğer kişisel bakım ürünlerine yönelik talebin ise kademeli olarak toparlanması bekleniyor.
 
Ürünlerinizi yıl boyunca doğru alıcılarla buluşturmak için hemen yerinizi ayırtın. Katılım seçeneklerinizi görüşmek için bugün bize ulaşın.
 
Kaynaklar: Dış ticaret ve sanayi üretimi için TÜİK, iç pazar büyüklüğü için TC. Merkez Bankası Kredi Kartı Harcamaları İstatistikleri ve Kozmetik ve Temizlik Ürünleri Sanayicileri Derneği açıklamaları.
STANT RESERVATION
Geri